تحقیق سكه شناسي يكي از شاخص هاي شناسايي ميراث فرهنگي ملل مختلف

تحقیق سكه شناسي يكي از شاخص هاي شناسايي ميراث فرهنگي ملل مختلف

تحقیق-سكه-شناسي-يكي-از-شاخص-هاي-شناسايي-ميراث-فرهنگي-ملل-مختلفمقدمه:

سكه شناسي بخشي از تاريخ هنر هر دوران پژوهشگران توانسته اند با استفاده از مجموعه عناصر موجود در سكه برخي از گوشه هاي تاريك و مبهم و تاريخ و فرهنگ جهان را روشن نمايند. سكه هر دوره نمادي از مذهب، آداب و رسوم، خط و زبان، چگونگي وصعيت اقتصادي و اجتماعي و هنري آن دوره بوده است.
به معني ديگر مي‌توان گفت كه سكه شناسي به عنوان يكي از شاخص هاي شناسايي ميراث فرهنگي ملل همواره از جايگاه ويژه اي در مطالعات تاريخ برخوردار بوده است. هريك از عوامل تشكيل دهنده سكه: نوع فلز: نقشها و نگارها، علائم روي سكه، محل ضرب، تاريخ ضرب، ابزار ضرب و … به لحاظ علمي، در شناخت تاريخ، فرهنگ و هنر و نيز اقتصاد هر دوره تاريخي، نقش عمده اي دارد. (طالبي، 1373، ص 9)
از ديد تاريخ نويسي، سكه هاي كهن ارزش آن نوشته هاي سنگي را دارد كه بدست آمده است. سكه ها سندهاي دست نخوردة تاريخ هستند كه از زمان باستان بازمانده اند، اگرچه سكه چيز كوچكي است و هر كدام جز يك يا دو جمله را دربرندارد، اما جبران اين تفاوت را فراواني آنها مي‌كند. (كسروي، 1352، ص 121و130)
به علت آنكه سكه جزء اشيائي بوده كه مردم در هنگام فررا مي توانستدن با خود همراه ببرند، و ويران شدني نبود از حوادث مصون مانده است. امروز نمونه هايي از آنها به دست ما رسيده كه چگونگي تمدن و فرهنگ و مسائل سياسي و جغرافيائي را با زبان بي زباني بيان مي‌كند. سكه يگانه سند و مرجع قابل اعتماد براي روشن نمودن گوشه‌‌هاي تاريك تاريخ و اثبات درستي و نادرستي اطلاعاتي است كه از منابع ديگر تاريخ بدست آمده.
در قلمرو تاريخ هنر جدا از مسائل اقتصادي و علوم انساني (تاريخ، مردم شناسي، باستان شناسي، اسطوره شناسي) مجموعه اطلعات موجود بر سكه ها، همواره اطلاع سان و دستمايه اي براي پژوهشگران بوده است. نقوش هر سكه در هر دوره اي نمايشي از هنر زمان خود است با نگاهي بروي سكه هاي تاريخي يك ملت مي‌توان تاريخ هنر و نوع هنر آن دوران را بطور فشرده رقم زد.
از آغاز پيدايش سكه، خط در كانر ساير نقوش استفاده شده است (از خط تصويري تا الفبائي) بنابراين يكي از عوامل شناسايي خطها از دوره باستان تا به امروز سكه هاي بدست آمده در هر زمان و حكومت است.

فهرست:
مقدمه
1-1- تاريخ سكه
2-1- تاريخچه و جغرافياي سياسي سلسله صفويه
1-2-1-1 نسب خاندان صفويه
2-2-1- جغرافياي سياسي
3-2-1- مذهب صفويان
 4-2-1- اوضاع اقتصادي عصر صفويان
سكه شناسي دوره صفويان
1-2- فن سكه زني در ضرابخانه
3-2- مواد اوليه سكه
3-2- معادن
4-2- نام سكه هاي صفويان
1-4-2- سكه هاي طلا
2-4-2- سكه هاي نقره
3-4-2- سكه‌هاي مسي (فلوس)
4-4-2- سكه هاي لاري ـ لارين ـ لارن
خط و نقش در سكه هاي صفوي
1-3- خط و زبان روي سكه
2-3- توقيع
3-3- نقوش روي سكه
3-3- قاب بندي روي سكه
4-3- نقوش سكه هاي مسي
1-4-3- نقش خورشيد
2-4-3- نقش شير و خورشيد
3-4-3- نقش طاووس
4-4-3- نقش ماهي
ويژگيهاي سكه هاي صفويان
نتيجه و پيشنهادات


این فایل به همراه چکیده ، فهرست مطالب ، متن اصلی و منابع تحقیق با فرمتword  در اختیار شما قرار می‌گیرد

تعداد صفحات : 41

دانلود فایل


تحقیق سكه شناسي يكي از شاخص هاي شناسايي ميراث فرهنگي ملل مختلف

سكه شناسي ,سکه های تاریخی,تحقیق درباره سکه شناسی,تحقیق در مورد سکه های تاریخی,تحقیق سكه شناسي ,بررسی سكه شناسي ,مقاله سكه شناسي ,پروژه سكه شناسي ,تحقیق در مورد سكه شناسي ,دانلود تحقیق سكه شناسي ,پایان نامه پیرامون سكه شناسي

تاریخ و ادبیات

فایل های جدید

یکی از تب ها رو انتخاب بکنید
تاریخ و ادبیات
تاریخ و ادبیات
زبان و ادبیات فارسی
زبان و ادبیات فارسی
گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی
هایسنس HISENSE
سایر رشته های پزشکی
دینا فایل مرجعی برای پیدا کردن و دانلود فایل های مورد نیاز شما می باشد که از سیستم و سایت های مختلف این فایل ها با استفاده از ربات های پیشرفته استخراج و جمع آوری شده اند که می توانید با سرچ ساده در بالای همین باکس و یا مراجعه به صفحه اول سایت دینا فایل در کادر جستجو کلمات کلیدی خودتان را وارد نمایید تا تمامی فایل های موجود را جمع آوری و نمایش دهد . به راحتی به سایت اصلی مراجعه فرمایید و نسبت به پرداخت و دانلود اقدام نمایید