پاورپوینت درس هفتم تاریخ کلاس یازدهم

پاورپوینت درس هفتم تاریخ کلاس یازدهم

پاورپوینت-درس-هفتم-تاریخ-کلاس-یازدهمدانلود پاورپوینت پایه یازدهم با موضوع درس هفتم تاریخ ،
در قالب ppt و در 56 اسلاید، قابل ویرایش.
مناسب برای معلمان، دانش آموزان و اولیاء گرامی جهت آموزش و یادگیری.


بخشی از پاورپوینت :

هدف
آشنایی با علل، آثار و نتایج برخی از تحولات عصر خلافت عباسی
استقرار و تثبیت خلافت عباسی در زمان سفاح:
 ابومسلم و سپاهیانش پس از ورود به کوفه، با ابوالعباس سَفّاح به عنوان خلیفه مسلمانان بیعت کردند. عباسیان برای توجیه حقانیت و مشروعیت خلافت خویش، بر خویشاوندی و پیوندی که از طریق عباس بن عبدالمطلب با پیامبر داشتند، تأکید می‌کردند. آنان خود را مصداق اهل‌بیت و شایسته جانشینی رسول خدا می دانستند. ازاین رو، سَفّاح در ابتدای خلافتش مدعی شد که جانشینی پیامبر، حق خاندان او بوده، ولی امویان آن را به زور غصب کردند و اکنون حق به حق‌دار رسیده است.
 تثبیت خلافت عباسی در زمان خلافت منصور
پس از سَفّاح (ح 132-136 ق)، برادرش منصور (ح 136 - 158 ق)، به خلافت رسید. دومین خلیفه عباسی نقش زیادی در تحکیم و تثبیت حکومت عباسیان داشت.
اقدامات منصور: وی نخست، عموهایش را که مدعی جانشینی سفاح بودند، از همه مناصب مهمی که داشتند خلع کرد و دبیر آنان، ابن مُقَفّع (روزبه ایرانی) را که متفکری شجاع و مترجم کتاب هایی از زبان پهلوی به عربی بود، به قتل رساند.
او سپس ابومسلم را با وجود خدمات بزرگی که به عباسیان کرده بود، ناجوانمردانه کشت؛ زیرا نگران نفوذ و قدرت فراوان فرمانده سیاه‌جامگان بود. منصور همچنین قیام دو تن از علویان و نیز قیام های پردامنه ای را که در اعتراض به قتل ابومسلم در ایران صورت گرفت، بی رحمانه سرکوب کرد.
یکی از اقدامات مهمی که منصور در جهت تحکیم و تثبیت خلافت خاندان خود انجام داد، بنای شهر بغداد  به عنوان پایتخت عباسیان بود. این شهر در مکانی نزدیک تیسفون، پایتخت ساسانیان و بر اساس سنت شهرسازی ایران باستان ساخته شد. صدها معمار، نجّار، آهنگر و کارگر که اغلب ایرانی بودند، در بنای بغداد مشارکت داشتند.
بدین‌گونه با از میان برداشتن رقیبان و مخالفان داخلی، بنای پایتخت جدید و پایه‌ریزی تشکیلات سیاسی  اداری منظم در زمان منصور، خلافت عباسیان استوار شد و تمام سرزمین های اسلامی به استثنای اَندُلُس تحت فرمان آن درآمد.
الف) دورۀ نیرومندی و شکوفایی (132 - 232 ق):
ویژگی‌های این دوره: در این دوره که صد سال نخست حکومت عباسیان را شامل می شود، خلفا از قدرت و نفوذ فوق العاده ای برخوردار بودند و توانستند تا حد زیادی یکپارچگی قلمرو خلافت حفظ کنند و قیام ها و شورش‌های مختلف را سرکوب کنند. آنان همچنین بر امور سیاسی، نظامی، اداری و دینی نظارت و سیطره کامل داشتند؛ حاکمان ولایات، فرماندهان نظامی، وزیران و بسیاری دیگر از کارگزاران حکومتی را عزل و نصب می‌کردند و دستور به جنگ و صلح می‌دادند. همه خلفای این دوره قدرتمند بودند، اما منصور، هارون الرشید و مأمون به مراتب قدرت و تأثیرگذاری بالاتری در تاریخ این سلسله داشتند ...
دانلود فایل


پاورپوینت درس هفتم تاریخ کلاس یازدهم

پاورپوینت درس هفتم تاریخ یازدهم , دانلود پاورپوینت یازدهم با موضوع درس هفتم تاریخ , پاورپوینت کلاس یازدهم در مورد درس هفتم تاریخ , پاورپوینت کلاس یازدهم , پاورپوینت پایه یازدهم درس هفتم تاریخ , دانلود پاورپوینت آموزشی کلاس یازدهم درس هفتم تاریخ,,,

کلاس یازدهم

فایل های جدید

یکی از تب ها رو انتخاب بکنید
فیزیک یازدهم (ریاضی و تجربی)
گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی
سوالات و پاسخ و منابع آزمون نظام مهندسی معدن پی جویی و استخراج
دینا فایل مرجعی برای پیدا کردن و دانلود فایل های مورد نیاز شما می باشد که از سیستم و سایت های مختلف این فایل ها با استفاده از ربات های پیشرفته استخراج و جمع آوری شده اند که می توانید با سرچ ساده در بالای همین باکس و یا مراجعه به صفحه اول سایت دینا فایل در کادر جستجو کلمات کلیدی خودتان را وارد نمایید تا تمامی فایل های موجود را جمع آوری و نمایش دهد . به راحتی به سایت اصلی مراجعه فرمایید و نسبت به پرداخت و دانلود اقدام نمایید