تحقیق در مورد نهضت سواد آموزی

دینا فایل "|" جدیدترین فایل ها "|" تماس با ما

تحقیق در مورد نهضت سواد آموزی

تحقیق در مورد نهضت سواد آموزی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 20 صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

مقدمه

سواد آموزي به توفيق فرمان امام خميني (ره) از يك حركت محدود فرهنگي، به نهضتي فراگير تبديل شد و از آن پس در شمار مقدس ترين آرما نها انقلاب اسلامي در آمد.به حتم، چنين آرمان مقدسي، شايستگي آن را دارد كه در كنار مهم ترين اهداف و برنامه هاي معجزه قرن، يعني انقلاب شكوهمند اسلامي بنشيند و سطري طلايي در كارنامه نهضت اسلامي در جهان معاصر باشد.

نياز به توصيه و توجيه نيست؛ زيرا همگان مي دانند كه آموختن تنها دستاويز انسان در سراشيب نشناختن و ندانستن است. اما همتي بلند مي خواهد و توفيقي مداوم. در دين و آييني كه تعليم و تعلم، عبادت است، جستجوي دانش، فريضه و عالم ارجمندترين كس در ميان مردم است، محروميت از خواندن و نوشتن، بخشودني نيست. اولين كلمه و نخستين فرمان آخرين كتاب آسماني، امر به خواندن است. چنين كتابي و چنان آييني، مسلماني را كه نخواند و ننويسد، سرزنش مي كند. آموزاندن، بهايي بود كه پيامبر گرامي اسلام حضرت محمد (ص) براي آزادي اسيران جنگ بدر مقرر فرمود، و آموختن، هنري است كه همه توانايي ها و هنري هاي دگر، از آن مي جوشد و سر برمي آورد.

راست است كه از دانايي مي خيزد و دانستن، توانستن مي آفريند. تشكيل نهضت مقدس سوادآموزي، اقتضاي روح و مرام انقلاب اسلامي بود و اگر چنين نبود، جاي هزار شگفتي و تاسف بود. به يمن فرمان امام خميني (ره) پايه و اساس نهضتي گذارده شد كه در هر گام، طاغوتي را شكست و در هر مرحله توفيقي به چنگ آورد. هر سرزميني كه به تصرف اين قيام ستودني، در مي آيد، بر بام آن پرچم فخر و برازندگي افراشته مي شود و چراغ سعادت و بالندگي افروخته تر مي گردد. رهبران و كوشندگان اين نهضت را سپاس مي گوييم و توفيق بيشتر آنان را از خداوند خواستاريم. به جا و شايسته است كه هدف ها و رسالت والاي نهضت سوادآموزي مورد توجه و دقت قرار گيرد. اين هدف ها در پيام تاريخي امام امت كه روز هفتم دي ماه سال 1358 به اين مناسبت صادر فرمودند، بين شده است.

سواد آموزي به فرمان حضرت امام خميني (ره) از يك حركت محدود فرهنگي، به نهضتي فراگير تبديل شد و از آن پس در شمار مقدس‌ترين آرمانهاي انقلاب اسلامي در آمد. به حتم، چنين آرمان مقدسي، شايستگي آن را دارد كه در كنار مهم‌ترين اهداف و برنامه هاي معجزه قرن، يعني انقلاب شكوهمند اسلامي بنشيند و سطري طلايي در كارنامه نهضت اسلامي در جهان معاصر باشد.

تشكيل سازمان نهضت سوادآموزي

پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي كه به حق بايد آن را يك انقلاب فرهنگي عظيم دانست، مسئله محو پديده شوم بي سوادي مورد توجه انديشمندان و رهبران ارشد سياسي كشور قرار گرفت. در رأس اين انديشمندان، حكيم بزرگ و فرزانه حضرت امام خميني (ره) قرار داشت كه با پيام تاريخي خود در هفتم دي ماه 1358 فرمان مبارزه ضربتي با بي سوادي را صادر فرمود. ايشان با ارائه رهنمودي بنيادين مبتني بر تبديل فرهنگ وابسته كشور به فرهنگ مستقل و خودكفا، همه را به مشاركت در اولين مرحله اين جهاد فرهنگي عظيم بي سوادي دعوت كردند. امام خميني (ره) دردمندانه فرمودند: «مايه بسي خجالت است كه در كشوري كه مهد علم وادب بوده و در سايه اسلام زندگي مي كند بي سواد وجود داشته باشد» به دنبال صدور فرمان رهبر كبير انقلاب، سازمان نهضت سوادآموزي به صورت كاملاً مستقل تاسيس شد و در آغاز از همكاري و امكانات ساير نهادها و سازمان ها وادارات دولتي استفاده مي كرد. از سال 1361 با تصويب مجلس شوراي اسلامي، اين سازمان به وزارت آموزش و پرورش پيوست و اساسنامه آن در سال 1363 به تصويب رسيد.

اساسنامه نهضت سوادآموزي جمهوري اسلامي ايران

ماده 1- نهضت سوادآموزي سازماني است وابسته به وزارت آموزش وپرورش که به منظور ريشه کن ساختن بيسوادي با توجه به ماده 8 انجام وظيفه مي نمايد.

ماده2- سازمان داراي رئيسي است که بعنوان معاون وزارت آموزش و پرورش و رئيس سازمان انجام وظيفه مي کند .

ماده 3- نظارت بر حسن اجراي امور و انطباق فعاليتهاي نهضت با موازين اصيل اسلام بعهده نماينده مقام معظم رهبري در صورت تعيين از طرف ايشان خواهد بود.

ماده 4- وظايف نهضت عبارت است از :

الف – آموزش بزرگسالان در حد خواندن و نوشتن و آموختن حساب .

ب- تربيت و بالابردن سطح فرهنگ و نشر فرهنگ اسلامي مناسب با سوادآموزان در محدوده ضوابط نهضت سوادآموزي .

تبصره1- افراد فوق ده سال که از تحصيل بازمانده اند طبق آئين نامه ثبت نامه وزارت آموزش و پرورش جز بزرگسالان مي باشد .

تبصره2– نهضت مي تواند در مناطقي که هنوز وزارت آموزش وپرورش نتوانسته است حضور داشته باشد اطفالي را که به سن سواد آموزي رسيده اند زير پوشش قرار دهد.

ج – تهيه و تدوين آئين نامه و دستورالعملها و قراردادهاي مورد لزوم بمنظور سواد آموزي کارکنان دولت و نهادهاي انقلابي .


دریافت فایل

download

تحقیق در مورد نهضت سواد آموزی ,نهضت سواد آموزی,دانلود تحقیق در مورد نهضت سواد آموزی ,نهضت,سواد,آموزی

عمومی و آزاد

سند نهضت مطالعه مفيد

سایر رشته های فنی مهندسی

نهضت روابط انسانی

سایر رشته های فنی مهندسی

سواد حرکتی

سایر رشته های فنی مهندسی

سوادوفرهنگ آماری

سایر رشته های فنی مهندسی

دسترسی سریع

دینا فایل

هدف ما در دینا فایل ارائه بهترین فایل ها در بستری امر و مطمئن برای کاربرانی که نیاز به فایل هایی ارزشمند دارند. جهت ارتباط با ما با ای دی تلگرامی زیر در ارتباط باشید @hi_helper