تحقیق در مورد دامپروري و كشاورزي

تحقیق در مورد دامپروري و كشاورزي

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 17صفحه


 قسمتی از متن .doc : 

 

‏1

‏دامپروري و كشاورزي

‏ تاريخچه پرورش حيوانات اهلي

‏بشر اوليه از ميوه گياهان وحشي و شكار حيوانات بهره مي برده و با گذشت زمان بتدريج توانست از حيواناتي مانند گوسفند،‌بز،‌گاو را اهلي نموده و از شير و گوشت آنها استفاده نمايد.

‏اولين حيواني كه حدود20-10 هزار سال پيش توسط انسان اهلي شده است،‌گوسفند مي باشد. اجداد گوسفند مانند ساير حيوانات اهلي شناخته شده نيستند و اين به دليل فراواني نژادهاي گوسفند مي باشد.

‏تاريخ اهلي شدن گاو به دوران نو سنگي يعني حدود 18000 سال پيش بر مي گردد. وجود مرغ اهلي حدود 3200 سال قبل از ميلاد مسيح در هندوستان به اثبات رسيده است.

‏ تكنولوژي پرورش دام و طيور در ايران

‏پرورش دام و طيور در ايران به دو صورت سنتي و صنعتي وجود دارد،‌بخش سنتي بيشتر متكي به تجربيات قديمي و بدور از دست آوردهاي علمي و نوين پرورش مي باشد، در حالي كه از نظر كتب تعداد بالايي را در بر دارد. در پرورش سنتي راندمان توليد به دليل دور بودن از مسائل فني و بي توجهي به امر بهداشت و درمان، توليد مثل و اصلاح دام و تغذيه در حد پاييني قراردارد.

‏پرورش دام و طيور به صورت صنعتي دردهه هاي اخير به علت سود آوري بالا مورد توجه قرار گرفته است ولي در اين بخش به دليل

‏1- نبودن برنامه

‏2- بكارگيري روشهاي مدرن به صورت ناقص،‌دامدريهاي صنعتي نيز نتوانسته اند به

‏3- كمبود نيروهاي متخصص

‏راندمانهاي مطلوب در سطح جهاني نزديك شوند.

‏2

‏ ارتباط توليدات دامي و علوم كشاورزي

‏در كشاورزي براي توليد يك محصول،‌ساير تخصصهاي كشاورزي نيز كاربرد دارد. مثلاً‌براي توليد محصولات زارعي (گندم و جو)‌نياز به شناخت بافت خاك- كاربرد ماشين آلات براي آماده سازي زمين،‌كاشت و برداشت محصول و استفاده از كودهاي دامي براي تقويت خاك ضروري است.

‏همچنين براي توليد محصولات دامي، توليدات بخش زارعي جهت تغذيه دام و بكارگيري روشهاي تبديل و نگهداري فرآورده هاي دامي ضروري است.

‏ ‏اهميت توليدات دامي در زندگي انسان

‏توليدات دامي در اقتصاد كشورهاي مختلف بطور اعم و در اقتصاد كشاورزي هر كشور بطور اخص از اهميت ويژه اي برخوردار است. در كشورهاي پيشرفته صنعتي سهم قابل توجهي از درآمدهاي حاصل از توليدات كشاورزي مربوط به توليدات دامي مي باشد. به طور مثال در كشور آلمان حدود 75 درصد از كل درآمد بخش كشاورزي را محصولات دامي تشكيل مي دهد.

‏نقش توليدات دامي در تغذيه انسان از اهميت ويژه اي برخوردار است. همچنين فرآورده هاي حاصل از پرورش دام نظير پشم،‌پوست و غيره در تامين نيازمنديهاي جوامع بشري اهميت بسزايي دارد.

‏علاوه بر اين محصولات،‌نقش توليدات دامي در فرآورده هاي دارويي مانند انسولين ،‌كورتيزون و فرآورده هاي صنعتي مانند ،‌زه ،‌براي وسايل موسيقي، چسب ، ژلاتين و غيره اهميت آنها را در زندگي انسان نشان مي دهد.

‏ ‏اصول كلي تكنولوژي توليدات دامي

‏1- رفتار شناسي

‏3

‏2- شناسايي توليدات حيوانات مورد پرورش

‏3- تغذيه

‏4- توليد مثل

‏5- ژنتيك و اصلاح نژاد

‏6- كنترل بهداشت و شناسايي بيماريها

‏ شناسايي رفتار حيوانات (رفتار شناسي)

‏در كشورهاي در حال توسعه به رفتار شناسي حيوانات توجه خاصي شده است. دامپروري ثابت كرده كه نحوه برخورد و رفتار انسان با حيوانات تأثير به سزايي در ميزان توليد آنها دارد. شناخت عادات،‌غرايز و رفتار حيوانات و اهميت دادن به آنها و اتخاذ رفتاري مناسب با حالات و رفتار آنها باعث آرامش حيوان شده كه در نتيجه موجب افزايش توليد مي شود.

‏ ‏شناسايي توليدات حيوانات مورد پرورش

‏شناخت استعداد حيوانات مختلف در توليد اهميت ويژه اي دارد. به عنوان مثال در توليد محصولاتي مانند شير ،‌گوشت،‌پوست...... نژادهاي مختلف يك نوع حيوان تواناييهاي مختلفي از خود نشان مي دهند و از طرف ديگر حيواناتي هستند كه داراي استعداد چند گانه ( چند محصول ) مي باشند و مي توانند در يك زمان چند محصول را ( شير،‌گوشت....) به نسبتهاي مختلف توليد كنند.

‏به طور كلي هر دامدار براي نگهداري دام يا طيور بايد مجموعه عواملي را بررسي كرده و براساس آنها نژاد مورد نظر خود را خريداري و پرورش دهد. اين عوامل عبارتند ؟

‏1- نياز جامعه به نوع محصول توليدي.

‏2- شرايط اقليمي منطقه

‏3- شناسايي نژادهاي مختلف با در نظر گرفتن نوع محصول توليدي

‏ تغذيه :


دریافت فایل


تحقیق در مورد دامپروري و كشاورزي

تحقیق در مورد دامپروري و كشاورزي ,دامپروري و كشاورزي,دانلود تحقیق در مورد دامپروري و كشاورزي ,دامپروري,و,كشاورزي

عمومی و آزاد

فایل های جدید

یکی از تب ها رو انتخاب بکنید
نظریه های عمومی مدیریت
عمومی و آزاد
عمومی و آزاد
عمومی و آزاد
گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی
سوالات و پاسخ و منابع آزمون نظام مهندسی معدن پی جویی و استخراج
دینا فایل مرجعی برای پیدا کردن و دانلود فایل های مورد نیاز شما می باشد که از سیستم و سایت های مختلف این فایل ها با استفاده از ربات های پیشرفته استخراج و جمع آوری شده اند که می توانید با سرچ ساده در بالای همین باکس و یا مراجعه به صفحه اول سایت دینا فایل در کادر جستجو کلمات کلیدی خودتان را وارد نمایید تا تمامی فایل های موجود را جمع آوری و نمایش دهد . به راحتی به سایت اصلی مراجعه فرمایید و نسبت به پرداخت و دانلود اقدام نمایید