پاورپوینت نقش گياه در ساختار فضا كيفيت فضاي

پاورپوینت نقش گياه در ساختار فضا كيفيت فضاي

.

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود پاورپوینت با موضوع نقش گياه در ساختار فضا
كيفيت فضاي

 در قالب ppt ودر43اسلاید، قابل ویرایش

برشی ازمتن تحقیق:

 

فضاي شهر از عرصه‌هاي متعلق‌به كاربري‌هاي شهري مختلف و سازماندهي آنها تشكيل‌يافته‌است. هر عرصه كاربري، خود داراي فضاهاي پر و خالي است كه با استقرار ساختمان‌ها، ديوار يا حصارهاي سخت يا نرم و لبه‌هاي آنها سازمان يافته‌است. لبه‌هايي كه استقرار عرصه‌هاي شهر را از يكديگر جدا مي‌كنند.

بدين‌ترتيب عرصه‌هاي شهري فارغ‌از وجود گياه و مبلمان فضاي‌باز خود داراي ساختار و سازماندهي ويژه‌اي است كه به‌وسيله عناصر معماري به‌صورت نماها و ديوارها سازمان يافته‌‌است. اين فضاي پرو خالي، كالبد خشك و بي‌روحي را شكل‌داده‌است كه عملاً لطافت و تنوعي در آن نيست.

با ورود عناصر شكل‌دهنده منظر ازقبيل گياه و مبلمان شهري و كف‌سازي‌ها فضاي بي‌جان شهر روح و هواي ديگر به‌خود مي‌‌گيرد كه اين تغيير كيفيت و ويژگي‌هاي خاصي به‌فضاي شهر مي‌بخشد، گويي روحي است كه به كالبد فضا دميده مي‌شود. عناصر فضاي باز شامل دو بخش است: عناصر سخت و عناصر نرم، استقرار هريك‌از عناصر فضاي باز در سازماندهي فضا نقش بسيار مؤثري دارد.

مناسبات فضا، مقياس، معني و هويت فضاي شهري تحت‌تأثير سازماندهي عناصر فضاي‌بازاز ويژگي‌ خاصي برخوردارمي‌گردد. مهمترين عناصر شكل‌دهنده و سازمانده فضاي‌باز گياهان و پوشش گياهي است. نوع و شكل گايه، محل استقرار و تقسيمات فضايي ايجادشده از اين‌طريق مناسبات پرو خالي و معني‌دار ديگري را در فضاي باز سازمان و سامان مي‌دهد كه خود شكل‌دهنده و توجيه‌كننده كاركرد، نقش، كميت و كيفيت فضا است. ازاين‌رو پرداختن به نقش گياه در ساختار فضاي‌باز به‌عنوان عنصر اصلي سازماندهي فضا امر بسيار مهم و قابل‌توجهي‌ است.

در معماري اگرچه يك معمار از مصالح و عناصر در ساختار فضاي مصنوع بهره‌برده و همواره ديواره‌ها، سقف، بدنه و كف در طرح‌هاي او ظاهر مي‌شود ـ ولي هنر معمار به تنهایی در به‌كارگيري عناصر ساختاري معماري نيست بلكه كيفيت فضا حاصل‌از نحوه به كارگيري عناصر و رابطه و تركيب آنها نهايتاً خلق کیفیت فضایی و مكان است.

در معماري منظر و طراحي فضاي‌باز نيز به كارگيري گياهان و استفاده‌از آنها در فضا خود به تنهايي ارزش و اهميت خاصي ندارد. ارزش اصلي طراحي معمار منظر موقعي جلوه‌‌گر مي‌شود كه تركيبي از عناصر ساختاري را هنرمندانه در فضاي‌باز سازماندهي كند و نهايتاً اين‌كه عناصر نرم در ساختار فضاي‌باز و پوشش گياهي كه مهمترين عنصر طراحي فضاي‌باز است به تنهايي كارساز نبوده بلكه استفاده هنرمندانه در شكل‌دهي فضا و استفاده‌از عناصر سخت و نرم كيفيت فضايي را به‌وجود مي‌آورد.

گياهان نقش مؤثري در ارتقاء كيفيت محيط و تنظيم شرايط محيطي دارند.در اين‌زمينه گياه مي‌تواند به اشكال زير در تنظيم و پايدارنمودن محيط مشاركت نموده و يا مؤثر باشد.

 

كاهش آلودگي هوا

كاهش آلودگي صدا

توليد اكسيژن و جذب دي‌اكسيدكربن

كنترل تشعشعات و بازتاب نور

كنترل باد

ايجاد تفرجگاه

و....

 

 

 

 

 


دریافت فایل


پاورپوینت نقش گياه در ساختار فضا كيفيت فضاي

پاورپوینت نقش گیاه در ساختار فضا کیفیت فضای

فنی و مهندسی

فایل های جدید

یکی از تب ها رو انتخاب بکنید
گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی
نُت آسان آهنگ برای هنگدرام
آزمون های پروانه اشتغال نظام مهندسی معدن
علوم انسانی
آموزش
آموزش
آموزش
آموزش
دینا فایل مرجعی برای پیدا کردن و دانلود فایل های مورد نیاز شما می باشد که از سیستم و سایت های مختلف این فایل ها با استفاده از ربات های پیشرفته استخراج و جمع آوری شده اند که می توانید با سرچ ساده در بالای همین باکس و یا مراجعه به صفحه اول سایت دینا فایل در کادر جستجو کلمات کلیدی خودتان را وارد نمایید تا تمامی فایل های موجود را جمع آوری و نمایش دهد . به راحتی به سایت اصلی مراجعه فرمایید و نسبت به پرداخت و دانلود اقدام نمایید