پاورپوینت معماری اسلامی کاروانسرا

دینا فایل "|" جدیدترین فایل ها "|" تماس با ما

پاورپوینت معماری اسلامی کاروانسرا

پاورپوینت معماری اسلامی کاروانسرا

.

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود پاورپوینت با موضوع معماری اسلامی کاروانسرا

 در قالب ppt ودر49اسلاید، قابل ویرایش

برشی ازمتن تحقیق:

 

 

همواره سخن از معماري اسلامي با ياد از مساجد، زيارتگاهها، كاخها و ساختمانهاي باشكوه همراه بوده است. البته نمي توان كتمان كرد كه مجموعه مهارتها و اوج خلاقيت هنري مسلمين در اين گونه اماكن تمركز يافته و بخصوص عالي ترين دستاوردها نثار خانه خدا و مراقد اولياء خدا و معطوف به عبوديت و عبادت حق گرديده است. كاخها و قبور سلاطين معمولاً استحكام و قوام و عظمت و زيبايي مساجد را نداشته اند تا در رهگذر زمان و دل مردمان دوام آورند و لذا در برابر انبوه مساجدي كه از قرون اوليه اسلامي تاكنون سراسر دارالاسلام- از اسپانيا و جزاير مديترانه گرفته تا شمال و مركز آفريقا و جنوب و مركز آسيا- را فراگرفته اند، هم از لحاظ كميت و هم از حيث كيفيت، بسيار ناچيز به نظر مي رسند.

از سوي ديگر، چون در بينش اسلامي در طول عبادت خالق، خدمت به خلق قرار دارد، لذا همسو با بناي مساجد و اماكن متبركه، احداث تاسيسات عام المنفعه مردمي نيز از اهميت خاص برخوردار بوده است. بي جهت نيست كه پس از بناهاي مذهبي، ماندگارترين ساختمانهاي عالم اسلام، مدرسه ها، حمام ها، تيمچه ها، بازارها، پلها و بخصوص رباطها و كاروانسراها بوده اند كه پناهگاه راهيان خسته و منزلگاه اهل سفر به شمار مي آمدند.

آنچه به لحاظ فرهنگي و اجتماعي در اين گونه بناها قابل ملاحظه است آنكه دريابيم چگونه اصول معنوي مكنون در باطن ابنيه عبادي، در بناهاي مردمي و اجتماعي نيز تجلي يافته و نشانه نوع ديگر از «مدنيت» را كه اهل تحقيق در تاريخ جهان، «تمدن اسلامي» نام نهاده اند ارايه مي كند كه با ساير تمدنها تفاوت و تمايز اساسي دارد. به عبارت ديگر، اين نكته قابل تامل است كه اصول عام معماري اسلامي كه بر بناهاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، سياسي و حتي شخصي شمول دارد، اولاً چيست و ثانياً چه ارتباطي با اصول حاكم بر فرهنگ و تمدن اسلامي يعني معتقدات اسلامي دارد و ثالثاً، چگونه  در هر نوع از بناها تجلي مي كند.

 

مي دانيم كه اصل الاصول معتقدات اسلامي« توحيد » است و ساير اصول جز فروع و لوازم آن نيستند. چنانگه به كرات گفته شده است باطن و معناي تمام معتقدات، عبادات و احكام اسلامي چيزي جز كلمه توحيد – لا اله الا الله- نيست. اين معنا با فصاحت و بلاغتي تام چنين بيان شدهاست كه «بني الاسلام علي دعامتين: كلمه التوحيد و توحيد الكلمه» يعني: اسلام بر دو ستون استوار است: حقيقت يگانگي، و يگانگي حقيقت. اين دقيقه كه در تمام شئون فردي و جمعي و مادي و معنوي مسلمانان اصيل ظهور و بروز پيدا مي كند، در معماري اسلامي نيز مصداق دارد: اصول عام و شامل معماري اسلامي كه از معماري خانه توحيد – مسجد – به منزله «بناي مادر» ابنيه اسلامي اخذ شده است و بر كليه بناهاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي و مسكوني شخصي- عليرغم تكثر و تنوعي كه دارند – شمول دارد، از ديدگاه اسلام، يگانگي حقيقت آنها را مي نماياند و تمام تفاوت ها و تضادهاي ظاهري و واقعي آنها را در وحدت باطني و حقيقي شان زايل مي سازد. زيرا بنابر تعليم قرآن مجيد، مراد از خلقت انسان چيزي جز پرستش معبود نيست و لذا بيداري و خواب و زندگي و مرگ مومن «عبادت» است و سراسر پهنه عالم «مسجد» اوست.

اين وحدت و مقام جمع كه فيض مقدس الهي است و مجموعه واحد كائنات- عالم تكوين- را فراگرفته است، پرتو «حقيقت يگانگي» است كه راز باطن هستي محسوب مي شود. اين حقيقت كه در عرفان اسلامي فيض اقدس حق تلقي مي شود، مقام ذات انسان و روح و باطن شريعت اسلام يا نور محمدي(ص) است كه در اعتقادات، عبادات و احكام اسلامي- عالم تشريع- تجلي مي كند.

بنابراين تعجب آور نيست اگر مثلاً در هنر و معماري اسلامي بر وحدت و همگرايي همه اجزاء نهاده شده و در عين حال، هيات مجموعي به صورتهاي مختلف و متنوع ظاهر گرديده و كثرت در آيينه وحدت و وحدت در آيينه كثرت

 

 

 


دریافت فایل

download

پاورپوینت معماری اسلامی کاروانسرا

فنی و مهندسی

حکمت هنر اسلامی

سایر رشته های فنی مهندسی

دسترسی سریع

دینا فایل

هدف ما در دینا فایل ارائه بهترین فایل ها در بستری امر و مطمئن برای کاربرانی که نیاز به فایل هایی ارزشمند دارند. جهت ارتباط با ما با ای دی تلگرامی زیر در ارتباط باشید @hi_helper