تحقیق درباره امام هادي (ع) پس از شهادت پدر گرامیشان

دینا فایل "|" جدیدترین فایل ها "|" تماس با ما

تحقیق درباره امام هادي (ع) پس از شهادت پدر گرامیشان

تحقیق درباره امام هادي (ع) پس از شهادت پدر گرامیشان

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:10

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

امام هادي (علیه السلام) پس از شهادت پدرگرامی شان

 

امام هادى(علیه السلام)پس از شهادت پدر بزرگوار،در محيطى بسيار سخت‏ و در وضع بسيار دشوار میزيست و معاصر حكومت‏«متوكل‏»بود كه به دشمنی ‏با امام(علیه السلام)و تعقيب ياران وى و در هم شكستن پايگاههاى او زبانزد بود وهر روز درين دژ خوئى‏ها پيشتر میرفت و در دستگاه حاكم نيز اين بد رفتاريها گسترش می يافت تا آنجا كه متوكل خطر بحران حكومت‏ خويش را احساس‏ كرد و بر آن شد تا با دو روش توامان در يك اقدام،از بحرانی‏تر شدن وضع‏ جلوگيرى كند.

1-حمله بردن به ياران امام(علیه السلام)و پايگاههاى او و آزردن آنان واز ميان برداشتن آثار شيعيان تا بيش از پيش دچار وحشت گردند و آنان راخوار گرداند.او به اين اعمال دست زد و به اندازه‏اى از زشتكارى پيش رفت‏كه قبر حضرت امام حسين(علیه السلام)را ويران ساخت و آثار آنرا از ميان برد .

2-امام(علیه السلام)را از پايگاههاى او دور ساخت تا مقدمه آواره ساختن ‏و پراكندن پايگاههاى او باشد، و سازمانشان را از بين ببرد و آنان را از پيروزى نا اميد گرداند.متوكل دريافت كه اگر امام هادى(علیه السلام) از مراقبت او دور باشد يعنى در مدينه بگذراند،دولت او را خطرى خواهد بود. پس‏ دستور داد تا آن بزرگوار را به سامره آورند و زير نظر بدارند تا دور از پايگاههاى خود در حركات و سكنات وى نظارت كند.

متوكل به امام(علیه السلام)نامه‏اى نوشت و او را دعوت كرد كه با هر كس ازخانواده و دوستان خود كه بخواهد به سامره آيد.متوكل به نحوى به اين ‏اقدام دست زد كه امت بر او نشورد.اين روش همان بود كه خليفگان پيش ‏از او نيز عمل كردند.مامون با حضرت رضا(علیه السلام)همچنين كرد و با حضرت‏ جواد(علیه السلام)نيز به اين روش اقدام نمود و كوشيده بود كه آنان در محيط دستگاه ‏دولت به سر برند تا زير نظر نگاهبانان قصر باشند.

متوكل بوسيله يحيى بن هرثمه،يكى از فرماندهان ارتش خود،نامه ‏اى ‏به امام فرستاد و گروهى سپاهى با يحيى همراه كرد تا به مدينه روند و فرمان‏داد تا خانه امام را بازرسى كنند و در پى مدركى باشند كه امام را محكوم به ‏توطئه و اقدام عليه دولت او كند،سپس او را به سامره آوردند.

وقتى مردم مدينه از موضوع آگاه شدند،سر و صدا راه افتاد و عمل‏«ابن هرئمه‏»را محكوم داشتند تا جائيكه ابن هرثمه كوشيد آنان را خاموش‏ سازد و نزد آنان سوگند ياد كرد كه دستورى كه متضمن آسيب رسانيدن به‏ امام(علیه السلام)باشد ندهد .

اين امر دليل آگاهى مردم مدينه از سوء نيت‏ حكمرانان نسبت به امام بود.

«ابن هرثمه‏»گويد:«سپس سراى او را بازرسى كردم و در آن جز قرآنهاو دعاها و كتب علمى چيزى نيافتم .

امام هادى(علیه السلام)همراه فرزند خود«عسكرى‏»نوجوان،با ابن هرثمه، مدينه را به سوى سامره ترك كرد.يكروز پس از رسيدن به سامره،متوكل،امام(علیه السلام)را دعوت كرد و ياران متوكل به استقبال او رفتند و متوكل نيز شرايط تعظيم و تكريم بجاى آورد و احترامات خود را به امام(علیه السلام)مرعى داشت‏ سپس او را به منزلى فرستاد كه پيشاپيش براى وى آماده كرده بود.

متوكل با اين روش مزورانه،خواست برنامه سياسى و دشمنى ديرينه‏ خود را با امام(علیه السلام) زير پوشش قرار دهد.متوكل با احضار امام(علیه السلام) وى را به اقامت اجبارى ملزم ساخت و واداشت تا زير مراقبت‏ شديد كاخ زندگانى‏ كند.بارى همه حركات و سكنات امام(علیه السلام)با دقت تمام زير نظر قرار گرفت.

و...


دریافت فایل

download

تحقیق درباره امام هادي پس از شهادت پدر گرامی شان,تحقیق,درباره,امام,هادي,ع,پس,از,شهادت,پدر,گرامی,شان

علوم انسانی

دین شناسی نبوت امامت

سایر رشته های فنی مهندسی

مسجد امام اصفهان

سایر رشته های فنی مهندسی

شرح حال حضرت شاهچراغ(ع)

سایر رشته های علوم انسانی

پس زمینه لایه باز رنگارنگ

گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی

شهادت آب

سایر رشته های فنی مهندسی

آگهی ترحیم پدر

گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی

طرح لایه باز اعلامیه ترحیم پدر

گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی

پدر پولدار پدر بی پول

سایر رشته های فنی مهندسی

تحقیق استاندرادهاي OSHA

روانشناسی و علوم تربیتی

72 دیو

کتب علوم جفر و رمل

مجموعه علم جفر

کتب علوم جفر و رمل

تقریر مبحث وضع

سایر رشته های علوم انسانی

دسترسی سریع

دینا فایل

هدف ما در دینا فایل ارائه بهترین فایل ها در بستری امر و مطمئن برای کاربرانی که نیاز به فایل هایی ارزشمند دارند. جهت ارتباط با ما با ای دی تلگرامی زیر در ارتباط باشید @hi_helper