پاورپوینت مسکن بومی ترکمن های شمال

پاورپوینت مسکن بومی ترکمن های شمال

.

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود پاورپوینت با موضوع مسکن بومی ترکمن های شمال

در قالب ppt ودر60اسلاید، قابل ویرایش

برشی ازمتن تحقیق:

مقدمه

منطقه ای که ترکمنهای ایران،در ان به سر می برند را می توان به دو ناحیه کوهستانی و دشتی تقسیم کرد.ناحیه کوهستانی که در مشرق دشت گرگان واقع است شامل : دهستانها و بخشهای کلاله ، گلیداغ ، قره بلخان ، مراوه تپه وحصارچه بوده و قسمتی ازکوهستانهای شمال غربی ومغرب بجنورد را در می گیرد.

ترکمن های ساکن ایران در ترکمن صحرا، واقع در شمال غربی خراسان و شمال شرقی مازندران

(استان گلستان)، زندگی می کنند و بیشتر از سه طایفه: «یموت»، «گوکلان» و «تکه» می باشند.

ناحیه دشتی منطقه ای که ترکمنهای ایران در ان به سر می برند در جنوب رودخانه (اترک) قرار دارد.این ناحیه که ان را دشت گرگان یا ترکمن صحرا می نامند از سمت مغرب با دریای خزر واز جنوب شرقی با کوهپایه های جنگلی البرز، محدود شده است.

مراکز پرجمعیت ترکمنها در بجنورد و محل زندگی طوایف مذکور چنین است : 1-مراوه تپه(ترکمن صحرا)، طوایف گوکلان وتکه 2- جرکلان،طوایف نخورلی

«گوکلان» ها که زودتر از «یموت»ها یکجانشین شده اند، شیوه معیشتشان بر پایه کشاورزی است.

یموت ها بیشتر در شمتل گنبد کاووس و در حاشیه رود اترک مستقر گشته و معیشت انها بر اساس دامداری است.

ترکمن های دامدار برای پاسخ به نیازهای اقتصادی و اجتماعی خود و به اقتضای تحرک دائمی شان، از الاچیقی که ان را «اوی» می نامند استفاده می کنند.

الاچیق ترکمن

در حال حاظر الاچیق به ندرت یافت می شود و تنها معدودی از ترکمنهای کوچرو از ان استفاده می کنند.

الاچیق ها بر دو گونه اند:

1_ یکی «قره اوی» یا الاچیق سیاه که به خاطر استعمال زیاد به تدریج قهوه ای یا سیاه شده است.

 

2_ دومی «اق اوی» یا الاچیق سفید که داخل ان با نمد تمیزی پوشانده شده وان را فقط برای عروس وداماد یا مهمانی که خیلی مورد احترام باشد برپامی کنند.

در روستاهای ترکمن نشین خانواده های هر تیره در کنار هم وبا کمی فاصله از الاچیق های تیره های دیگر زندگی می کنند وبا نگاهی گذرا به سیمای ابادی ها، می توان واحد های اجتماعی، اقتصادی را از یکدیگر تشخیص داد. شکل روستاهای ترکمن به واسطه نظام چادر نشینی بسیار پراکنده است. مسکن ترکمن ها با نوع معیشت انها ارتباط مستقیم دارد و نظام تولیدی انها بر شکل و عملکرد واحدهای مسکونی شان تآثیر گذاشته است.

«اوی» از دیر باز مسکن ترکمن ها بوده است زیرا علاوه بر اینکه به بهترین وجه پاسخگوی نیازهای زندگی کوچنشینی انهاست در اندک مدتی نیز برپا و برچیده می شود.

«اوی» در حقیقت کوچکترین واحد اجتماعی ترکمنها بوده است ، یعنی یک خانواده ترکمن را در خود جای می داده است. هر «اوی» معمولا در کنار چند «اوی» دیگر که متعلق به خویشاوندان انهاست، بر پا می شود و مجموعه این «اوی» های کوچکترین واحد اجتماعی _ اقتصادی ترکمنها به نام «اوبه» را به وجود می اورد که با ریشه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به هم مربوطند.

کلمه «اوی» در زبان ترکمنی به معنای الاچیق می باشد.

 


دریافت فایل


پاورپوینت مسکن بومی ترکمن های شمال

پاورپوینت مسکن بومی ترکمن های شمال

فنی و مهندسی

فایل های جدید

یکی از تب ها رو انتخاب بکنید
گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی
مجموعه تصاویر شاتر استوک
دینا فایل مرجعی برای پیدا کردن و دانلود فایل های مورد نیاز شما می باشد که از سیستم و سایت های مختلف این فایل ها با استفاده از ربات های پیشرفته استخراج و جمع آوری شده اند که می توانید با سرچ ساده در بالای همین باکس و یا مراجعه به صفحه اول سایت دینا فایل در کادر جستجو کلمات کلیدی خودتان را وارد نمایید تا تمامی فایل های موجود را جمع آوری و نمایش دهد . به راحتی به سایت اصلی مراجعه فرمایید و نسبت به پرداخت و دانلود اقدام نمایید