تحقیق درباره پرخاشگري در فرهنگهاي مختلف

تحقیق درباره پرخاشگري در فرهنگهاي مختلف

 

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

 

فرمت فایل: word 

 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

 

تعداد صفحات:11

 

 

 

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

مقدمه

در اسلام خشونت و پرخاشگري، در چه ابعاد و جنبه‌هايي مورد بحث قرار گرفته است؟ در اسلام در سطحي گسترده به اين مفاهيم برخورد مي‌کنيم. در مقام بيان پرخاشگري و خشونت يا در مقام برشمردن مصاديق و آثار آن و يا در مقام ارزشيابي و توصيه به اجتناب از پرخاشگري يا مقدمات و زمينه‌هاي و نيز علل به وجود آورندة آن از اين مفاهيم استفاده مي‌شود.

  • تعريف پرخاشگري

چه تعريفي از پرخاشگري وجود دارد؟ رفتاري که به قصد آسيب رساندن به کسي يا چيزي انجام مي‌شود.

آسيب شامل چه مواردي مي‌گردد؟ آسيب شامل آزارهاي رواني نظير تحقير، توهين و فحاشي نيز مي‌شود.

  • انواع پرخاشگري

پرخاشگري به چه مواردي تقسيم مي‌شوند؟ هر کدام را توضيح دهيد. پرخاشگري به دو نوع تقسيم مي‌شود: 1- پرخاشگري خالص يا عاطفي که به دليل نوعي برانگيختگي عاطفي صورت مي‌گيرد. 2- پرخاشگري ناخالص يا ابزاري، اين پرخاشگري به مثابه ابزاري براي رسيدن به هدفي خاص به کار گرفته مي‌شود.

بحث ويژه: بررسي رابطه مجازات با پرخاشگري و اهميت مؤلفه قصد

دو موضوع که خيلي زياد در باب پرخاشگري مطرح مي‌شود چيست؟ نخست اين که آيا دفاع از آب و خاک، مجازات‌ها و اجراي حدود و... از مصاديق پرخاشگري به معني مصطلح هست يا خير. دوم اين که اگر چنين باشد و اين‌ها از موارد پرخاشگري باشند در مقام ارزشيابي چه تحليلي براي آن‌ها داريم: آن‌ها را مثبت ارزيابي مي‌کنيم يا منفي؟

چگونه مجادلاتي که پيرامون اجراي حدود و... که از مصاديق پرخاشگري است حل مي‌شود؟ با يک بيان مي‌توان گفت که از آن‌ها که در موارد دفاع و مجازات‌ها به طور مسلم آسيب رساندن هست ولي قصد آسيب‌رساني در اين موارد جنبه مقدمي و ثانوي دارد و و تعريف پرخاشگري شامل آن نمي‌شود. اين موضوع اصلاً مجال طرح پيدا نمي‌کند.

چرا اشکال متنوع رفتار‌هاي خشن در اسلام به طور مطلق رد يا تأييد نمي‌گردد؟ به يقين اسلام در موارد دفاع و مجازات برخوردهاي خشن و سخت را جايز مي‌دند و اين‌گونه برخوردها را اگرچه به عنوان آخرين راه‌حل ما براي حفظ مصالح جامعه و افراد و حتي خود فرد مجازات شونده به کار مي‌برد و از آن به عنوان ابزاري براي تربيت و اصلاح، تنبيه و حتي پيشگيري استفاده مي‌کند.

چرا در قبال عمل مجرمي حکمي چون اعدام صورت مي‌گيرد؟ در مورد مجرم رحمت اسلامي اين گونع تحقق پيدا مي‌کند که با از بين رفتنش (اعدام و...) فرصت آلودگي، گناه و سقوط پيش‌تر از او گرفته مي‌شود و با تحميل زجر مجازات، از آلودگي و گناه پاک مي‌شود.

اسلام در برابر اصل غريزه پرخاشگري چه نظري دارد و چرا؟ از نظر اسلام اصل اين غريزه در انسان ضروري است و بدون آن انسان در مقام دفاع از موجوديت و منافع خويش بر نمي‌آيد و در مقابل خطرها خلع سلاح مي‌شود و در معرض نابودي قرار مي‌گيرد. اسلام در صدد تربيت و به اعتدال رساندن اين قوه در انسان است.

  • ديدگاه‌هاي نظري درباره منشأ پرخاشگري

دو نظر عمده‌اي که در مورد منشأ پرخاشگري وجود دارد کدامند؟ پاره‌اي از محققان، پرخاشگري را امري ذاتي مي‌دانند و معتقدند که انسان با پرخاشگري آفريده شده است. در مقابل عده‌اي معتقدند که اين رفتار مانند ساير رفتارهاي انساني از طريق فرآيند يادگيري آموخته مي‌شود و اکتسابي است.

در ميان طرفداران ذاتي بودن و اکتسابي بودن چه گرايش‌هايي وجود دارد؟ در ميان طرفداران ذاتي بودن پرخاشگري برخي آن را داراي مبناي زيست‌شناختي و عده‌اي ديگر نظريه‌ کشاننده‌اي را پيش مي‌کشند. در ميان معتقدان به اکتسابي بودن پرخاشگري، عده‌اي طرفدار يادگيري اجتماعي و عده‌اي ديگر از يادگيري شناختي جانبداري مي‌کنند.

و....


دریافت فایل


تحقیق درباره پرخاشگري در فرهنگهاي مختلف

تحقیق درباره پرخاشگري در فرهنگهاي مختلف,پرخاشگري در فرهنگهاي مختلف,پرخاشگري,در,فرهنگهاي,مختلف

علوم انسانی

فایل های جدید

یکی از تب ها رو انتخاب بکنید
روانشناسی و علوم تربیتی
کتب علوم جفر و رمل
کتب علوم جفر و رمل
کتب علوم جفر و رمل
علوم انسانی
سایر رشته های علوم انسانی
سایر رشته های علوم انسانی
گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی
نُت آسان آهنگ برای هنگدرام
آزمون های پروانه اشتغال نظام مهندسی معدن
علوم انسانی
آموزش
آموزش
آموزش
آموزش
دینا فایل مرجعی برای پیدا کردن و دانلود فایل های مورد نیاز شما می باشد که از سیستم و سایت های مختلف این فایل ها با استفاده از ربات های پیشرفته استخراج و جمع آوری شده اند که می توانید با سرچ ساده در بالای همین باکس و یا مراجعه به صفحه اول سایت دینا فایل در کادر جستجو کلمات کلیدی خودتان را وارد نمایید تا تمامی فایل های موجود را جمع آوری و نمایش دهد . به راحتی به سایت اصلی مراجعه فرمایید و نسبت به پرداخت و دانلود اقدام نمایید