تحقیق آب در اسطوره

دینا فایل "|" جدیدترین فایل ها "|" تماس با ما

تحقیق آب در اسطوره

تحقیق آب در اسطوره

 

فرمت فایل : ورد


تعداد صفحات : 8 صفحه

آب در اسطوره
   يكي از مسائل خيلي مهم زندگي بشر، مسئله دسترسي به آب و روش‌هاي نگه‌داري و استفاده از آن بوده است. اين مسئله در روزگار غار ( دوران كهن سنگي و نو سنگي) حالت بسيار حادي داشته است.
   بشر آن قدر درگير مسائل مربوط به آب بود كه موفقيتش در ساختن ظروف سفالي ـ مانند معجزه‌اي ـ باعث دگرگوني در روش زندگي او شد. اما چندهزارسال زندگي سخت باعث شده بود كه موضوع آب به يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي ذهني انسان تبديل شود. به همين دليل بين ملت‌هاي تاريخي، داستان‌ها و افسانه‌هايي در مورد آب ساخته و پرداخته شد. تمام اين اسطوره‌ها مربوط به اهميت آب پاك و روش‌هاي استفاده از آن بود.
   در ايران باستان ايزد بانوي آب‌هاي پاك به نام آناهيتا ارديسوَره از فراواني و پاكي آب‌ها مراقبت مي‌كرد. اين ايزد بانو چشمه‌ها، نهر‌ها، رودها، درياچه‌ها و درياها را پر از بركت و پاكي مي‌كرد.
   در ايران باستان، پل‌ها و ساختمان‌هاي پيرامون چشمه‌ها و سدها همگي براي خوش يمني به نام اين ايزدبانو نام گذاري مي‌شدند. هنوز نام‌هايي نظير پل دختر، بند دختر، چشمه دختر، بين مردم نواحي مختلف، يادگار احترام به اين ايزدبانوست.
   در تاق بستان كرمانشاه نقشي از آناهيتا باقي مانده است: بانويي بلند بالا و شكوهمند كه ظرفي در دست دارد و آب از آن جاري است.
   در شهر كنگاور نزديك كرمانشاه، بزرگ‌ترين معبد شناسايي شده ناهيد هنوز پابرجاست.
   روي ظرف‌هاي سفالي روزگار نوسنگي براي بركت و پاكي آب، نقش و نگار پرندگان آبزي و بزكوهي به عنوان نگهبانان آب، به فراواني نقش شده است.
   در يكي از بخش‌هاي اوستا توصيف آناهيتا با جزئيات كامل سروده شده است.
   يكي از داستان‌هاي اسطوره‌اي بسيار زيباي ايراني، داستان مبارزه اَپوش ديو خشكي با تيشتره فرشته باران و آب است. در اين داستان اپوش به شكل اسب سياه دم كُل نيرومند و تيشتره به صورت اسب سفيد زرين لگام شكوهمند توصيف شده است. اپوش باعث خشكي و شوري و تلخي و پليدي آب‌ها و تيشتره سبب باريدن باران، جاري شدن آب پاك و رفع شوري و تلخي آب مي‌شود.
   در ايران باستان حفاظت و احترام به آب‌ها از دستورالعمل‌هاي بسيار مهم زندگي اجتماعي بوده است و مردم با نذر و نيايش براي پاكي آب‌ها آرزو مي‌كردند. در كنار هر چشمه‌اي عبادتگاهي ساخته مي‌شد و همه مردم نسبت به اين موضوع مسئول بودند.
مولكول‌ها و يون‌ها
گاز‌هاي نادر [نجيب] ( هليم، نئون، آرگون، كريپتون، گزنون و رادون) تنها عناصري هستند كه در طبيعت به صورت‌ اتم‌هاي منفرد يافت مي‌شوند. ساير عناصر و نيز تمام تركيبات، به صورت تركيبي از اتم‌ها وجود دارند. مولكول‌ها و يون‌ها دو نوع ذره مهم هستند كه از اتم‌ها به وجود مي‌آيند.
مولكول‌ها
مولكول ذره‌اي است مركب از دو يا چند اتم كه به يكديگر محكم پيوسته‌اند. در فرآيندهاي شيميايي و فيزيكي، مولكول‌ها به صورت واحد عمل مي‌كنند. برخي از عناصر و بسياري از تركيبات به صورت مولكول وجود دارند.
يون‌ها
يون ذره‌اي است مركب از يك اتم يا گروهي از اتم‌ها كه حامل بار الكتريكي هستند. يون‌ها بر دو نوعند:
  ۱. كاتيون كه يك بار مثبت دارد، زيرا يك يا چند الكترون را از دست داده است.
  2. آنيون كه يك بار منفي دارد، زيرا يك يا چند الكترون به دست

دریافت فایل

download

دانلود آب در اسطوره,مقاله آب در اسطوره,رایگان آب در اسطوره,پروژه آب در اسطوره

کتاب ، جزوه

اسطوره، امروز

کتاب های تاریخی و فرهنگی

ساخت تایمر

برق، الکترونیک، مخابرات

LDD.M3463.G

( دامپ ، DUMP ) ویژه تعمیرکاران

ua43k5002ak

( ناند ، NAND ) ویژه تعمیرکاران

دسترسی سریع

دینا فایل

هدف ما در دینا فایل ارائه بهترین فایل ها در بستری امر و مطمئن برای کاربرانی که نیاز به فایل هایی ارزشمند دارند. جهت ارتباط با ما با ای دی تلگرامی زیر در ارتباط باشید @hi_helper