تحقیق روش اندازه گیری یون فلزات در آب

تحقیق روش اندازه گیری یون فلزات در آب

 

فرمت فایل : ورد


تعداد صفحات : 12 صفحه

عنوان تحقيق:
روش اندازه گیری یون فلزات در آب


روش اندازه‏گيري يون فلزات در آب و فاضلاب بوسيله اسپكتر فتومتر جذب اتمي
1 ـ هدف
هدف از تدوين اين استاندارد اندازه‏گيري مقدار يون فلزات محلول در آب از طريق اسپكتر فتومتر جذب اتمي مي‏باشد .
2 ـ دامنه كاربرد
2 ـ 1 ـ يون فلزاتي در اين روش قابل اندازه‏گيري است كه غلظت آن در دامنه تغييرات زير قرار دارد :

2 ـ 1 ـ 1 ـ حد بالائي غلظت قابل تعيين را مي‏توان با رقيق كردن نمونه افزايش داد .
2 ـ 1 ـ 2 ـ حد پائيني غلظت قابل تعيين بطور عمده بستگي به وسائل و تجهيزاتي دارد كه در دستگاه اسپكتر فتومتر جذب اتمي بكار رفته است مانند نوع مشعل ضخامت عبور نور از شعله , نوع سوخت و نوع اكسيدكننده , منبع انرژي و حدود وسعت الكتريكي سيگنال خروجي كه در تغيير حد پائيني مؤثر مي‏باشند . پائيني‏ترين حد غلظت قابل تعيين معمولا معادل دو برابر حداكثر تغييرات زمينه دستگاه 1 ( حد دقت ) مي‏باشد .
3 ـ اساس روش
اين روش بر اين اساس قرار دارد كه عناصر فلزي در حالت پائين‏ترين سطح انرژي 2 خود همان طول موجي را جذب مي‏كند كه پس از تحريك شدن 3 از خود انتشار مي‏دهد و هنگاميكه اشعه خروجي 4 از يك عنصر تحريك شده معين از ميان شعله‏اي كه محتوي اتمهاي همان عنصر به حالت تحريك نشده مي‏باشد عبور كند , شدت اشعه عبوري متناسب با مقدار اتمهاي عنصر موجود به حالت تحريك نشده در شعله , كاهش خواهد يافت .
يك لامپ كاتدي ميان تهي كه 5 كاتد آن از فلز مورد آزمون ساخته شده منبع ايجاد اشعه مورد نظر است و بوسيله مكش نمونه در شعله حاصل از سوخت و ماده اكسيد كننده اتمهاي فلز مورد اندازه‏گيري درون شعله در معرض اشعه قرار گرفته و يك منوكروماتور پرتو مشخصه فلز ساطع شده از لامپ را جدا و اشعه عبوري كاهش يافته شده توسط يك وسيله حساس به نور اندازه‏گيري مي‏شود .
4 ـ تعاريف و اصطلاحات
براي تعريف واژه‏هاي بكار رفته در اين استاندارد به " استاندارد تعاريف واژه‏هاي آب " 6 مراجعه شود .
5 ـ مواد مزاحم
5 ـ 1 ـ در اندازه‏گيري يك فلز معمولا عنصر فلزي ديگر با زياد ويا كم كردن مقدار اشعه جذب شده مزاحمت ايجاد نخواهد كرد بلكه معمول‏ترين مواد مزاحم موادي هستند كه با واكنش شيميائي در شعله مانع از تبديل فلز مورد مطالعه به اتم مربوطه خود ميشوند و بعضي از آنيونها كه در شعله با ايجاد تركيبات نامحلول موجب كاهش نتايج بدست آمده خواهد شد .
5 ـ 2 ـ فسفاتها در اندازه‏گيري كلسيم ايجاد مزاحمت مي‏كنند ولي در دستور كار اثر تداخل فسفاتها تا 600 ميلي‏گرم در ليتر پيش‏بيني شده است .
5 ـ 3 ـ سيليس در اندازه‏گيري آهن ايجاد مزاحمت خواهد كرد ولي در اين دستور كار برطرف كردن اثر تداخل سيليس تا 200 ميلي‏گرم در ليتر پيش‏بيني شده است .
5 ـ 4 ـ منيزيم در اندازه‏گيري آلومينيم مزاحم بوده ولي در دستور كار اثر تداخلي مقادير بيشتر از 100 ميلي‏گرم در ليتر آلومينيم حذف مي‏شود .


دریافت فایل


تحقیق روش اندازه گیری یون فلزات در آب

دانلود روش اندازه گیری یون فلزات در آب,مقاله روش اندازه گیری یون فلزات در آب,رایگان روش اندازه گیری یون فلزات در آب,پروژه روش اندازه گیری یون

کتاب ، جزوه

فایل های جدید

یکی از تب ها رو انتخاب بکنید
کتاب ، جزوه
برق، الکترونیک، مخابرات
برق، الکترونیک، مخابرات
( دامپ ، DUMP ) ویژه تعمیرکاران
( ناند ، NAND ) ویژه تعمیرکاران
گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی
جزوه های روانشناسی آمادگی دکترا و ارشد
کتاب ، جزوه
گرافیک ، هنر دیجیتال ، طراحی
سوالات و پاسخ و منابع آزمون نظام مهندسی معدن پی جویی و استخراج
دینا فایل مرجعی برای پیدا کردن و دانلود فایل های مورد نیاز شما می باشد که از سیستم و سایت های مختلف این فایل ها با استفاده از ربات های پیشرفته استخراج و جمع آوری شده اند که می توانید با سرچ ساده در بالای همین باکس و یا مراجعه به صفحه اول سایت دینا فایل در کادر جستجو کلمات کلیدی خودتان را وارد نمایید تا تمامی فایل های موجود را جمع آوری و نمایش دهد . به راحتی به سایت اصلی مراجعه فرمایید و نسبت به پرداخت و دانلود اقدام نمایید